Jak wypowiedzieć umowę OC?

0
912

Według polskiego prawa (ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych) każdy właściel samochodu musi mieć wykupione ubezpiecznie od odpowiedzialności cywilnej, czyli po prostu OC. Wyżej wymieniona ustawa nie tylko reguluje przepisy odnośnie konieczności posiadania ubezpiecznia, ale także możliwości wypowiedzenia umowy. Jeżeli chcecie wiedzieć, jak wypowiedzieć umowę oc i w jakich przypadkach jest to możliwe, to przeczytajcie uważnie nasz artykuł.

Warunki wypowiedzenia OC

Nie można wypowiedzieć umowy OC tak po prostu, aby była taka możliwość koniecznie musi zaistnieć pewna sytacja. Warunki, w których można wypowidzieć OC wyglądają następująco:

  • Zmiana dotychczasowego ubezpieczyciela
  • Wykupienie polisy u innego ubezpieczyciela i brak wypowiedzenia poprzedniej umowy
  • Zmiana ubezpieczyciela po nabyciu auta z ważną polisą OC
  • Zawarcie umowy ubezpieczeniowej na odległość
  • Kradzież pojazdu lub szkoda całkowita

Kilka słów wyjaśnienie do wyżej wymienionych podpunktów. Ubezpieczenie OC według naszego prawa musi mieć ciągłość, dlatego jeżeli chcecie zmieniń dotychczasowego ubezpieczyciela, bo na przykład konkurencja ma lepsze stawki, to podpisując umowę z nowym ubezpieczycielem musimy koniecznie wypowiedzieć starą umowę. Pozwoli to także uniknąć tak zwanego zdublowania polisy. Natomiast jeżeli na przykład kupilicie nowy samochód, a poprzedni właściciel miał wykupioną polisę z ubezpieczycielem, który z jakiś powodów Wam nie odpowiada, to oczywiście również możecie wypowiedzieć umowę i związać się nową z innym, prefrowanym przez Was podmiotem. Zawarcie umowy ubezpieczeniowej na odległość (online) daje wam natomiast możlwość wypowiedzenia jej bez podania przyczyny w ciągu 30 dni od daty jej zawarcia. W temacie ostaniego punktu nie trzeba się specjalnie rozpisywać, bo sytuacja jest dość jasna, brak samochodu, niezleżnie czy spowodowany wypadkiem czy kradzieżą zwalnia z konieczności posiadania ubezpiecznia OC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here