Założenie i prowadzenie jednosobowej działalności gospodarczej wiele osób traktuje jako przeszkodę w uzyskaniu kredytu hipotecznego. Te problemy obrastają niemal legendą, przez co wielu młodych ludzi z pomysłami odwleka decyzję o założeniu firmy z obawy, że nie będą w stanie otrzymać pozytywnej weryfikacji z banku i nie zostanie im udzielony kredyt na wymarzone mieszkanie. Czy rzeczywiście jest aż tak źle? Postanowiliśmy prześwietlić sytuację kredyt kipoteczny a działalność gospodarcza.
Jakie warunki musi spełnić przedsiębiorca?
Jest jedna, podstawowa zasada przy braniu kredytu, niekoniecznie hipotecznego, jaką trzeba spełnić. Starając się o kredyt kredytobiorca (w tym przypadku także przedsiębiorca) musi udowodnić bankowi, że jest w stanie go spłacić. Musi po prostu udowodnić swoją wiarygodność kredytową. Jak to zrobić? Banki mają czasami bardzo zawiłą procedurę weryfikiacji, ale wszystko sprowadza się do tego, żeby sprawdzić, czy nasz biznes przynosi dochody, czyli czy jest opłacalny. Każdy bank może mieć nieco inne podejście, ale zwykle wiarygodnośc jest weryfikowana na podstawie dochodu netto uzyskanego w ciągu na przykład minimum ostatnich 12 miesięcy. Jest tu pewien haczyk – bank sprawdza również stabilność tego dochodu, czyli to, czy na nasze konto co miesiąc wpływa taka sama kwota, czy są jakieś wahania (bo na przykład branża w której działamy jest seznonowa). Jeżeli takie rozbieżności występują, to bardzo istotną sprawą jest to, jakich są rozmiarów. Według ekspertów finansowych bank da nam negoatywną opinię, jeżeli owe wahania przekroczą około 30%.
Kiedy bank odrzuci wniosek kredytowy?
Jest jeden główny powód wystawiania przez bank negatywnej opinii kredytowej dla przedsiębiorcy starającego się o kredyt hipoteczny. Jest to oczywiście zadłużenie przedsiębiorcy. Nie chodzi oczywiście o to, że nasza firma ma kredyt w innym banku, taka sytuacja może zadziałać na naszą korzyść, ponieważ terminowe spłacanie rat buduje naszą zdolność. Chodzi o zadłużenie wynikające z niepołacenia lub nieterminowego płacenia należności, w tym właśnie rat kredytu, składek ZUS czy innych zobowiązań.
Dodaj komentarz