Szukaj

Zasada działania reflektometru optycznego do spawania światłowodów

Zasada działania reflektometru optycznego do spawania światłowodów

Sieć światłowodowa składa się często z przewodów, które są prowadzone na bardzo dużych dystansach. Diagnostyka tejże sieci nie byłaby zatem możliwa, gdyby nie dostęp do zaawansowanych urządzeń pomiarowych. Jednym z nich – jeśli nie najważniejszym – jest reflektometr światłowodowy. Dzięki niemu można badać jakość sygnału wyjściowego w odniesieniu do struktury światłowodu.

Właściwości sygnału światłowodowego

Zanim przejdziemy do budowy reflektometru, warto zaznajomić się z tym, jak działa światłowód. Jego integralnym elementem jest rdzeń, wewnątrz którego transmitowany jest sygnał świetlny. Ośrodek ten charakteryzuje się bardzo dużą przenikalnością dla światła o określonej częstotliwości i długości fali. Dzięki temu niektóre światłowody mogą transmitować sygnał na dystansie nawet 100 km. Niestety, stworzenie idealnie przezroczystego ośrodka transmisyjnego jest praktycznie niemożliwe. Często pojawiają się w nim skazy i pęknięcia, które mimo swych mikroskopijnych rozmiarów mogą wpływać na jakość transmitowanego sygnału. Nie można zapominać, że mowa tu o bardzo precyzyjnym przebiegu cyfrowym. Jakiekolwiek skazy wewnątrz rdzenia mogą doprowadzić do zniekształcenia fali świetlnej, a nawet do jej wstecznego odbicia.

Reflektometry światłowodowe – jak działają?

Reflektometr to urządzenie, którego zadaniem jest pomiar szczątkowych odbić wstecznych transmitowanego sygnału świetlnego. Jego zadaniem jest podanie sygnału testowego, a następnie zdiagnozowanie stanu światłowodu na podstawie charakterystyki odbić wewnątrz włókien. Na tej podstawie operator reflektometru może sprawdzić:

  • zakres zniekształceń powstałych wewnątrz struktury światłowodu,
  • poziom ewentualnych zakłóceń powstałych na skutek odbić wstecznych wewnątrz ośrodka,
  • lokalizację zniekształceń fali świetlnej na podstawie pomiarów czasu.

Zalety pomiarów reflektometrem

Z praktycznego punktu widzenia reflektometr optyczny jest urządzeniem niezwykle praktycznym. Badanie wykonywane z jego pomocą ma charakter bezinwazyjny, dzięki czemu struktura światłowodu pozostaje nienaruszona. Dzięki niemu można też w miarę precyzyjnie znaleźć miejsce uszkodzenia struktury światłowodowej i w razie potrzeby z łatwością ją naprawić. Proces ten wymaga już jednak odpowiednich narzędzi, w tym oczywiście spawarki do światłowodów. Badanie reflektometrem może być realizowane na już istniejących sieciach światłowodowych i to bez konieczności ingerencji w nie.

Reasumując, reflektometr OTDR to urządzenie przeznaczone głównie do precyzyjnej diagnostyki odbić wstecznych wewnątrz światłowodu.

Kategoria: Biznes
Dodaj komentarz