Wysokość składek ZUS na 2019

0
1135

Jeżeli prowadzimy własną działalność gospodarczą, lub planujemy ją założyć w przyszłości nie możemy zapomninać o powszechnym obowiązku odprowadzania składek na ubezpiecznie społeczne. Najczęściej zajmuje się tym nasze biuro rachunkowe, warto jednak zagłębić się w temat składek, aby w pełni zrozumieć ile i za co płacimy. Często jest tak, że te cykliczne opłaty przerażają przedsiębiorców, zwłaszcza młodych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z własnym biznesem. Wysokość składek jest obliczana i podawana do ogólnej wiadomości przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawsze na początku roku kalendarzowego, zwykle na przełomie stycznia i lutego. Tabele przedstawiającą wysokość składek ZUS na 2019 rok prezentujemy poniżej.

Rodzaj składki

Z dobrowolnym 
ubezpieczeniem
chorobowym

Bez dobrowolnego
ubezpieczenia 
chorobowego

Ubezpieczenia społeczne *
 

904,60 zł

834,55 zł

Ubezpieczenie zdrowotne
 

342,32 zł

342,32 zł

Fundusz Pracy i Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych
 

70,05 zł 

70,05 zł

SUMA 1316,97 zł 1246,92 zł

* kwota składki na ubezpieczenie wypadkowe obliczona stopą procentową w wysokości 1,67% właściwą dla płatników składek zgłaszających w poprzednim roku kalendarzowym do ubezpieczenia wypadkowego przeciętnie miesięcznie nie więcej niż 9 osób

Składki ZUS 2019 – krótke podsumowanie

Na koniec dość ważna kwestia, o której czasami się zapomina. Mianowicie, jeżeli jesteśmy zatrudnieni na etacie i jednocześnie prowadzimy własną działalność gospodarczą, to nie odprowadzamy składki na Ubezpieczenie społeczne, ponieważ tę składkę już odprowadza za nas nasz pracodawca. Natomiast nadal jesteśmy zobowiązani do odporowadzania składek na Ubezpieczenie zdrowotne, która w roku 2019 wynosi dokładnie 342,32 zł. Jak widać nie trzeba zapamiętywać ogromnych pokładów informacji, żeby opanować wysokość składek zus, opcji jest zaledwie kilka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here