Podpisywanie między pracownikiem a pracodawcą umowy zlecenie jest coraz częstszą praktyką, wynikającą głównie z wymogów współczesnego rynku pracy. Nie jestem zwolennikiem demonizowania tego typu umów (bo umowa zlecenie może mieć różne wersje, w zależności na czym najbardziej zależy danej stronie), ponieważ jeżeli zarówno zatrudniany, jaki i zatrudniający będą pamiętali o kilku kwestiach, to taka umowa może się okazać bardzo ciekawą alternatywą dla klasycznej umowy o prace. Oczywiście, jak każda umowa, także i ta ma swoje wady i zalety.
Umowa zlecenie – minusy
Zacznijmy może od negatywów, a na koniec postaram się posłodzić ten gorzki obraz. Oczywiście wszędzie podkreślany jest fakt, że w przypadku umowy zlecenia pracodawca (właściwie zleceniodawca) nie ma obowiązku odprowadzania składek chorobowych. I jak najbardziej jest to prawda, ale… pracownik (właściwie zleceniobiorca) może wynegocjować ze zleceniodawcą wyższą stawkę i dobrowolnie przystąpić do płacenia składek chorobowych. Przytoczę jeszcze jeden przykład wady ummowy zlecenie, mianowicie jest to umowe cywilnoprawna, a więc nie mają w niej mocy prawnej postanowinia z Kodeksu Pracy. Jak to się ma do rzeczywistości? Tak, że (teoretycznie) osobom zatrudnionym na umowę zlecenie nie przysługuje urlop, dni wolne czy ochrona wynagrodzenia. Dlaczego napisałem teoretycznie? Ponieważ z doświadczenia wiem, że zawsze można po ludzku porozumieć.
Umowa zlecenie – główne zalety
Tak samo, jak często podkreślany jest minus o braku składek chorobowych, tak samo często powtarza się, że umowa zlecenie nie ma okresu wypowiedzenia może być zerwana z dnia nia dzień bez okresu wypowiedzenia. To świetne rozwiązanie, kiedy udało nam się znaleźć nową pracę, a dotychczasowe zatrudnienie na umowę zlecenie traktowaliśmy jako pracę tymczasową. Jest jednak jedno małe „ale”. To dotyczy obu stron, więc zleceniodawca może również ją zerwać z dnia na dzień, bez podania przyczyny i zostaniemy wtedy „na lodzie”. Przy czym warto pamiętać o tym, że taką umowę można modyfikować, więc można w niej zawrzeć adnotację o na przykład tygodniowym czy miesięcznym okresie wypowiedzenia.
Dodaj komentarz