Jaką kasę fiskalną warto wybrać do sklepu internetowego?

0
766

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, z dużą dozą prawdopodobieństwa potrzebujesz do swojej działalności kasy fiskalnej. Prawo dokładnie precyzuje, które sklepy obowiązane są do posiadania takiej kasy, a dla których jedynie jest to zalecenie. Jeśli zwolnienie z obowiązku nie dotyczy Twojego przypadku, koniecznie dowiedz się, która kasa fiskalna do sklepu internetowego będzie najlepsza na Twoje potrzeby. Wybór jest spory, dlatego warto rozważnie podjąć tę decyzję.

Kasa fiskalna – czy jesteś zobowiązany ją mieć?

Zanim rzucisz się w wir szalonych zakupów, zorientuj się, czy obowiązek posiadania kasy dotyczy Twojej działalności. Przepisy jasno precyzują przypadki, w których przedsiębiorcy zwolnieni są z używania kas fiskalnych. Dotyczy to także osób, prowadzących swoje sklepy internetowe. Zakres usług zwolnionych z obowiązku jest jednak bardzo wąski, dlatego dobrze jest upewnić się, czy obowiązek ten nie obejmie także Twojego sklepu. Do sytuacji, w których musisz mieć kasę fiskalną przy sprzedaży online należą:

– umożliwienie klientowi odbioru osobistego zakupu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w takim przypadku nie mamy już do czynienia ze sprzedażą wysyłkową, a stacjonarną, dlatego zakup kasy fiskalnej będzie obowiązkiem,

– gdy klient za zakupiony towar dokonuje zapłaty gotówką, np. korzystając z opcji płatności w punkcie odbioru. Koniecznie pamiętać należy również, iż płatności kartą kredytową są również traktowane jako płatność gotówką! Dlatego jeśli umożliwisz swoim klientom płatności za pomocą karty kredytowej, do swojej działalności będziesz potrzebować kasy fiskalnej,

– gdy sprzedajesz sprzęt fotograficzny, kosmetyki, czy inne towary objęte obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży,

– w sytuacji, gdy udział produktów, o których mowa wyżej przekracza 20 % wszystkich towarów w Twoim asortymencie, wtedy również musisz mieć w posiadaniu kasę fiskalną w swoim sklepie internetowym.

Kasa fiskalna do sklepu online – wybierz najlepszą opcję

Kasy fiskalne do sklepu online należy wybierać z uwzględnieniem swoich indywidualnych potrzeb. Dzięki temu dobrany zostanie produkt, który spełni oczekiwania oraz wyjdzie naprzeciw wymaganiom stawianym przez ustawodawcę wobec przedsiębiorców. Szybko przekonacie się, że zakup takiej kasy jest przydatny i sprawdza się idealnie, gdy każdego dnia dokonywanych jest przynajmniej kilka transakcji.

Na co warto zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu:

– cena – zakup dobrej kasy fiskalnej nie musi oznaczać dużego nakładu finansowego,

– ilość towarów możliwych do zaprogramowania – już podstawowe modele mogą zaprogramować kilka tysięcy towarów (kasy z kopią elektroniczną) a nawet kilkanaście tysięcy (kasy online),

– czy istnieje możliwość rozszerzenia bazy towarowej,

– interfejs – im prostszy, tym łatwiejsza obsługa, a co za tym idzie przyjemniejsza i sprawniej działająca,

– intuicyjna obsługa kasy,

– stopień skomplikowania rejestrowania sprzedaży,

– jakie operacje mogą być przeprowadzane za pomocą systemu kasy fiskalnej. Im bardziej skomplikowane działania, tym z reguły droższe są kasy fiskalne,

– czy możesz tworzyć raporty kasowe oraz przeprowadzać różnego typu analizy.

Jaka kasa fiskalna do sklepu internetowego – najczęściej wybierane opcje

Wybór kasy fiskalnej nie należy z całą pewnością do najprostszych. Najczęściej wyboru tego dokonuje się spośród trzech typów urządzeń, a są nimi:

• Drukarka fiskalna (z kopią elektroniczną)

• Kasa online

• Kasa z kopią elektroniczną

Na rynku są również dostępne drukarki fiskalne online, jednak pod względem funkcjonalności niczym się nie różnią od tych z kopią elektroniczną.

Kiedy wybrać poszczególne rodzaje urządzeń? Najprostsza odpowiedź, jednak w żadnym stopniu nie rozwiązująca problemu i nie wyjaśniająca tematu, to wybrać kasę uwzględniwszy ilość realizowanych każdego dnia transakcji. W przypadku gdy realizowanych jest ich dość dużo, wówczas dobrym rozwiązaniem jest zakup drukarki fiskalnej. To także urządzenie, które sprawdzi się przy sklepach oferujących duży asortyment. Dlaczego? Bo drukarka poza swoją podstawową funkcją wydrukuje dodatkowo wydruki niefiskalne, bony rabatowe, karty podarunkowe, itp. Słowem ma do zaoferowania klientom coś więcej, niż standardowa kasa fiskalna, a przez to jej funkcjonalności przypadną do gustu Twoim potencjalnym klientom. Drukarki fiskalne wymagają podłączenia ich do komputera, są przy tym dużo bardziej wydajne dlatego dobrze rozważyć trzeba, czy wybierzemy ten rodzaj urządzenia fiskalnego, czy postawimy jednak na opcję ze standardową kasą fiskalną.

Do obsługi sklepu internetowego najlepszym rozwiązaniem będzie drukarka (online/nie online) – prowadząc sprzedaż siedzisz przed komputerem i przy jego pomocy obsługujesz zamówienia. Jeżeli drukarka jest podpięta do programu zintegrowanego ze sklepem internetowy obsługa jest banalna, a przy okazji znika możliwość błędnego „nabicia” na kasę.

Kasa fiskalna online

Kasa fiskalna online to jedna z zupełnie nowych kategorii jeśli chodzi o urządzenia fiskalne. Jest to urządzenie, które komunikuje się z Repozytorium, czyli Centralnym Rejestrem Kas. Repozytorium z kolei prowadzone jest przez Krajową Administrację Skarbową.

Czy używanie kas fiskalnych online jest legalne?

Jak najbardziej. Regulują to polskie przepisy, które mówią, że kasę fiskalną online nabyć może bezwzględnie każdy przedsiębiorca. Warto pamiętać jednak, że kasy te nie są jeszcze obowiązkowe dla wszystkich. Co równie istotne, kasa online może być użytkowana nie tylko przez właścicieli sklepów internetowych, ale i przez przedsiębiorców prowadzących tradycyjne biznesy.

Dlaczego warto postawić na kasę online?

Wybór kasy online lub drukarki online wydaje się być najrozsądniejszym wyborem wziąwszy pod uwagę kilka aspektów. Po pierwsze oprogramowanie do innych typów kas w niedalekiej przyszłości nie będzie już aktualizowane. Po drugie, stopniowo wycofywane są także ze sprzedaży inne typy urządzeń, takich jak np. kasy ewidencyjne z zapisem papierowym, czy z sporządzające elektroniczny zapis kopii. Można będzie je użytkować wyłącznie do momentu wygaśnięcia zezwoleń, po czym konieczna będzie wymiana ich na inny typ kasy fiskalnej. Poza tym Urząd Skarbowy zwraca część pieniędzy wydatkowanych na zakup urządzenia fiskalnego tylko za „online” (700 zł).

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Mico, oferującym szeroki wybór kas fiskalnych. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here