Jak mówi ustawa o polskim prawie bankowym przez zdolność kredytową rozumiemy możliwość spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w określonym terminie. Zdolność kredytowa jest kluczowym aspektem weryfikacji kredytobiorcy i to od niej zależy, czy bank udzieli nam kredytu, czy też nie. Zatem jeżeli zależy Wam na otrzymaniu kredytu, to koniecznie zadbajcie o wszystko to, co ma wpływ na Waszą zdolność.
Zatrudnienie i dochody
Najprościej rzecz ujmując bank weryfikuje nasze dochody, żeby sprawdzić czy będzie nas stać na spłacanie rat kredytu. Forma zatrudnia również ma znaczenie, według banków osoby zatrudnione na umowę na czas nieokreślny mają większe możliwości, przez co są dla banku bardziej godne zaufania w kontekście przyznania kredytu. Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą okazać udokumentowane dochody z określnego okresu, na przykład z 12 miesięc.
Obciążenie codziennymi wydatkami
Na obniżenie zdolności kredytowej wpływają niespłacone kredyty oraz bycie poręczycielem dla innych kredytobiorców. Im więcej macie długów, tym mniejsza szansa na wysoką zdolność kredtową. Jednak z drugiej strony istnieje również coś takiego, jak historia kredytowa. Dzięki tej historii nie jesteśmy dla banku anonimowi, a spłacone w terminie lub przed terminem kredyty działają tylko na naszą korzyść.
Czas spłaty zaciąganego kredytu
Im na dłuższy kredyt, tym więcej zapłacimy za obsługę i odsteki. Jednak jest także w tym przypadku druga strona medalu. Im dłuższy jest okres na jaki chcemy zaciagnąć kredyt, tym niższa jest jego miesięczna rata, a wysokość raty ma bezpośredni wpływ na obliczenie przez bank zdolności kredytowej.
Wspólny kredyt ze współmałżonkiem
Dlaczego warto brać kredyt we dwoje? Poniważ według banków łatwiej jest spłacać kredyt we dwoje niż pojedyńczo. Dodatkowo druga osoba nie tylko poprawia naszą zdolność kredytową, ale również staje się dla banku dodatkowym zabezpieczeniem, na wypadek, gdybyśmy mieli jakikoliwek problem ze spłatą raty.
Dodaj komentarz