Jak sprawdzić czy urząd skarbowy rozliczył mój PIT?

0
1236

Po rozliczeniu złożonego formularza PIT Urząd Skarbowy ma 90 dni na zwrócenie nam nadpłaconego podatku. No chyba, że złożyliście deklarację podatkową przez Internet, wówczas ten czas jest o połowę krótszy i wynosi 45 dni. Nic więc dziwnego, że każdy chciałby wiedzieć jak najszybciej, czy US już rozliczył naszą deklaraję, czy też nie. Jak sprawdzić czy urząd skarbowy rozliczył mój PIT? Otóż od roku 2019 Ministerstow przygotowało dla podatników specjalne ułatwienia. Jakie to ułatwienia i jak z nich skorzystać? Koniecznie przeczytajcie nasz wpis!

Ułatwienia dla podatnika – sprawdzanie PIT 2019

Otóż od 15-go lutego 2019 roku Ministerstowo finansów uruchomiło specjalny, internetowy portal podatkowy pod adresem: podatki.gov.pl. Na nim można sprawdzić czy Urząd Skarbowy rozliczył Wasz PIT. Jak to zrobić? Przede wszystkim musicie przygotować kilka rzeczy:

  • nazwę Urzędu Skarbowego w którym się rozliczamy
  • PESEL lub NIP
  • zaokrągloną roczną kwotę przychodu

Kolejny punkt to wybór odpowiedniej kategorii kwocie przychodu. Sprawdźcie którą pozycję wybrać, w zależności od rodzaju dochodu i składanego formularza PIT

  • dla PIT-28 (19, 20) – kwota w pozycji 45
  • dla PIT-36 (23, 24, 25) – kwota w pozycji 90, 141
  • dla PIT-36L (12, 13, 14) – kwota w pozycji 13, 18
  • dla PIT-37 (23, 24) – kwota w pozycji 64, 95

Po uzupełnieniu wszystkich danych powinna się pojawić się informacja o roliczeniu naszego PIT-u przez Urząd Skarbowy. Ministerstwo finansów zastrzega jednak, że przez obłożenie portalu mogą pojawić się trudności w jego funkcjonowaniu i jednocześnie, że informacja o rozliczeniu deklaracji może pojawić się dopiero po kilku dniach. Tak, czy inaczej jest to naprawdę duże ułatwienie i duży ukłon w stosunku do podatników, którzy już nie muszą czekać za listonoszem lub codziennie sprawdzać konta w oczekiwaniu na przelew ze zwrotem nadpłaconego podatku. Skorzystajcie zatem z tego rozwiązania, bo być może, jeżeli Ministerstwo Finansów zauważy, że ten portal się sprawdza, to wdroży kolejne ciekawe ułatwienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here